Kredyt hipoteczny krok po kroku. Jak bezpiecznie przejść przez całą procedurę?

Posiadanie własnego domu lub mieszkania jest niezbędne, by móc się usamodzielnić i zapewnić sobie stabilne oraz możliwie wygodne miejsce do życia. Zakup koniecznej w tym celu nieruchomości oznacza jednak bardzo duży wydatek i często przekracza możliwości finansowe zainteresowanych, którzy nie zdołali jeszcze zgromadzić odpowiedniej sumy. Sposobem na sfinansowanie zakupu jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który spłacany przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat pozwoli na korzystanie z lokalu przez cały ten okres. Przekonajmy się, co warto wiedzieć o takich zobowiązaniach i sprawdźmy, co wiąże się z ich zaciąganiem.

Co trzeba wiedzieć o kredytach hipotecznych?

Kredyt hipoteczny to długoterminowa umowa z bankiem, który dostarcza środki potrzebne na zakup nieruchomości w zamian za spłacanie comiesięcznych rat. Składają się one na wysokość pożyczonej kwoty rozbitej na czas kredytowania, a także naliczane z tego tytułu odsetki oraz prowizję dla danej instytucji finansowej wykładającej niezbędne pieniądze. Koszty obsługi kredytu są stosunkowo niskie, ponieważ jego zabezpieczeniem jest wartość kupowanej nieruchomości – w razie niewywiązywania się przez klienta ze swoich zobowiązań bank w rozliczeniu za niespłacone długi będzie mógł przejąć lokal.

Jak wygląda procedura ubiegania się o kredyt?

Uzyskanie kredytu hipotecznego wymaga wykazania się posiadaniem odpowiedniej zdolności kredytowej, a więc poziomu dochodów, który uprawdopodobni fakt, że zobowiązanie zostanie spłacone. Bank podejmując decyzję, analizuje przychody potencjalnego kredytobiorcy z różnych źródeł, a także przygląda się jego pozycji zawodowej. W swoich wyliczeniach uwzględnia także poziom wydatków i perspektywy stojące przed daną osobą. Całą procedurę uruchamia przygotowanie i złożenie wniosku kredytowego oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających fakt zatrudnienia czy prowadzenia działalności gospodarczej bądź rolniczej.